EARSTUBATION zine and records

      EARSTURBATION ZINE & RECORDS- VIAC NEŽ              

                        DEATH METAL!

Earsturbation zine dnes už asi netreba nikomu predstavovať-ak áno tak je len dobre že ideš čítať tento rozhovor! Koniec koncov Earsturbation Zine ma už aj svojho bračeka Earsturbation Records z ktorého v pomerne krátkom čase striekajú parádne šlehy! Ale o tom viac v riadkoch dole... Prajem pekne čítanie, slovo má MONIKA „MOONY“ MOKOŠOVÁ a ALEX BURGOS!!!·         Ahoj Monika! V prvom rade ti chcem vzdať hold a pogratulovať ti k čoraz väčšej – dnes už doslova značke - EARSTURBATION! Aký je dnes pohľad do minulosti, keď si začala „sólo“ dráhu a dnes?

MOONY: Ahoj Adam, vďaka za tvoje prehnané slová chvály haha. Ale povedzme si na rovinu, môj zin a aj merch už sa objavil aj v krajinách, o ktorých som ani netušila, že existujú... za čo samozrejme vďačím známemu z Kanady, ktorý ma „donútil“ robiť zin aj v angličtine... Žiaden extrémny úspech som nečakala, zato som vedela čo a ako to chcem. Chcela som vytvoriť zin, ktorý by nebol braný ako informačné noviny ale ako zberateľský plátok, ktorý sa skôr dá prirovnať k vydávaniu albumov a ľudia by mali potrebu vyzbierať všetky čísla, rovnako ako diskografie... Moja tvrdohlavosť sa zjavne ľuďom páči.

·         Cítiš aj nejaký tlak od čitateľov-čo sa týka nových pokračovaní tvojho zinu - ktorý určite je, alebo sa od toho dá nejak obrniť?

MOONY: Samozrejme atakujú ma známi aj neznámi, pochopiteľná je ich snaha o podporu vlastnej tvorby, no dodnes som necúvla a robím si všetko tak, ako od počiatkov, sama sa rozhodujem s kým bude rozhovor a záporné odpovede sa snažím zaobaliť aby sa nikto nehneval, negatívna reakcia neznamená, že ich tvorba je zlá, len ja proste ešte cítim potrebu splatiť dlh kapelám, ktoré sa v zine objavili/objavujú. Záujem zo strany kapiel mi lichotí a znie od podoby „ako sa dá dostať do tvojho zinu?“ cez klasické zasielanie linkov až po finančné ponuky haha, ktoré samozrejme odmietam J. Viem, že keď raz povolím, už na seba nebudem hrdá.


·         Táto otázka bola tebe položená už viackrát, ale predsa: ako si sa dostala k písaniu rozhovorov, recenziám, reportom?

MOONY:Prvá moja recenzentská skúsenosť bola so zinom LOSS OF SANITY od nás z Kubína, dostala som ponuku ešte ako veľmi mladá zanietená fanynka metalovej muziky a vyskúšala som to.Neskôr legendárny HYBERNED CHILDREN´S DREAMS zine z Brezovej, ten moje vízie posunul hodne vysoko a veľmi ma ovplyvnila práca v ňom, ukázala mi, že nič nie je nemožné a kebyže viem byť namyslená, tak za toto by som veľmi bola . Ponuky na spoluprácu sa objavovali z viacerých strán, ale nechcela som podraziť tento zin dokiaľ existoval. Neskôr prišiel na rad ROCK HARD, odkiaľ mi prišla ponuka od Adely. Skvelá skúsenosť, ktorá mi dala jasne najavo, že tvorivá sloboda je nenahraditeľná a tak po zrodení EARSTURBATION v mojej mysli som sa vzdala spolupráce s ROCK HARDOM. Aby som upresnila informáciu, nikdy som sa necítila ako reportérka, recenzentka, novinárka ehm... Vždy som bola fanynka a vždy ňou budem.


·         Maš nejaké rady, tipy-triky, pre začínajúcich „pisálkov“ ako na to?

MOONY: Samozrejme. Dajte do toho srdce a nedajte sa uplatiť!


Respektíve môže to robiť hocikto, alebo sú isté hranice, kde by si človek mal uvedomiť - „OK tak toto mi nejde, aj keď veľmi chcem...“?

MOONY: Jedna vec je dar jazyka, slovná zásoba, nie každý vie napísať čo cíti tak, ako by to chcel. Asi by daktoré recenzie zneli ako „je to popiči“ poprípade „napiču“, samozrejme asi každý z nás miloval Jurove recenzie končiace vetou „support Death Metal or die!“. Ten chalan ma recenziami donútil kúpiť toľko albumov... Ale či už viete písať alebo nie, dôležité je vedieť a mať jasno v tom, čo máte radi, čo vás robí šťastnými a čo je sračka. Ak to nerozoznáte, potom ťažko pochopíte, o čo ide recenzentom. A ešte dôležitá vec, byť dobrým recenzentom neznamená byť milý aj keď sa ti album nepáči. To síce neublíži danej nekvalitnej kapele, ale ani ju to nikam neposunie.


·         Nedá mi sa neopýtať, čo kritika? Prišli aj nejaké negatívne názory na tvoj zine a keď áno - boli opodstatnené a dačo si zmenila, prípadne ťa to posunulo ďalej, alebo sú čitatelia vyložene spokojní? Ono navzdory kvalite spracovania a úsiliu sa takmer vždy nájde nejaká držka, ktorá dačo ohundre.

MOONY: Boli negatívne ohlasy od jedincov, ktorí to vedia robiť lepšie, napr. grafiku, anglické preklady, síce som si ich prečítala a vypočula, ale veľmi ma neposunuli nikam, radšej UG a s chybami ako perfektný ale nie taký, ako si ho predstavujem. Ono tie negatívne reakcie boli zároveň aj ponukami na spoluprácu, boli myslené dobre, ale zatiaľ som to nechala tak ako to je.


·         Čo sa týka Alexa (Alex Burgos) čo nám môžeš na neho nabonzovať? Heh, už dlhodobo sledujeme, že Alex je taká tajomná postava pri tvojom boku, môžeš nám o ňom niečo bližšie povedať...? ��.

MOONY: Alex je tajomná postava aj pre mňa, obrovská osobnosť a podporovateľ UG scény, zoznámili sme sa keď si cez FB objednal prvé číslo EARSTURBATION a odvtedy sme v kontakte. Máme veľmi podobný hudobný vkus a zdieľame obaja nadšenie pre UG a Old School. Žije na Miami, no najradšej by som ho uniesla a mala ho navždy pri sebe... Vždy som chcela mať po boku chlapa ako je on.


·         Poďme na novinky! Zo základov EARSTURBATION ZINE vzniklo aj vydavateľstvo EARSTURBATION RECORDS, položili tieto základy vydavateľstva práve CD kompilácie, ktoré sú dnes neoddeliteľnou súčasťou zinu?

MOONY: Čo sa týka mňa, nikdy by som si vydavateľstvo nemohla dovoliť z finančných dôvodov a ak by sa to raz zázrakom podarilo, vyhľadávala by som opäť len kapely, ktoré sa objavujú na stránkach zinu. Vydávať pod novým malým vydavateľstvom neznáme a totálne podzemné bandy v dnešnej dobe je totálna samovražda, za to má Alex môj obrovský obdiv!!! Ohľadne kompilačiek, ten pocit preniesť do zinu aj naozajstnú hudbu do vašich uší a naservírovať vám hotové tutovky, to ma dokonale napĺňa, na songoch si dávam záležať, nech sú poriadne jebavé. Už od tínedžerských čias som si robila doma kompilačky svojich obľúbených piesní, je úplná bomba, že v tom môžem pokračovať aj verejne, nie len pre vlastnú potrebu... Slovo má Alex, skutočný boss EARSTURBATION RECORDS...


ALEX: Máš pravdu Adam, EARSTURBATION je známy ako obrovský podporovateľ Undergroundu. Poskytuje vám recenzie, plagáty, skvelé obrázky a rozhovory ako za starých čias. Myšlienka EARSTURBATION RECORDS mi skrsla v hlave aby ľudia mohli vidieť EARSTURBATION iným spôsobom, nielen formou časopisou. Label, ktorý môže kapele pomôcť pri vydávaní fyzických kópií. V dnešnej dobe je pre kapely ťažké vydať vlastnú hudbu.


 ·         Ako prvotina - jak blesk z čistého neba - prišiel prvý press na LP „Desolated Realms Through Iniquity„ z roku 2018 od MOLESTED DIVINITY, kde sa objavuje aj kooperácia s labelom SHOW NO MERCY RECORDS, následne (alebo zároveň) vydávaš aj „Promo 2020“ od BASOPHILIC SCHLEROSIS ako offiko CDr - čo bolo teda kura a čo vajce?

ALEX: Prvý album MOLESTED DIVINITY je najlepší BDM, aké som kedy počul za posledné roky, „nesmrteľné majstrovské dielo“. To si zaslúži všetky formáty hudby. K dispozícii sú 2 verzie diskov CD (SHOW NO MERCY RECORDS 2018, NEW STANDARD ELITE 2021, kazeta od LIFELESS CHASM RECORDS z 2019 a v podobe vinylu od EARSTURBATION RECORDS 2020. Som šťastný, že SHOW NO MERCY RECORDS a skupina schválila môj bláznivý nápad :)). Som si istý, že v blízkej budúcnosti príde viac verzií. Sme dobrí priatelia s chalanmi z INFECTOLOGY a ENCYSTMENT a povedali mi, že majú kapelu s názvom BASOPHILIC SCHLEROSIS. spýtali sa ma, či môžem urobiť nejaké promo a jednoducho to rozposlať ľuďom v USA. Povedal som „samozrejme, že to spravím“. Vyrobených a vypredaných bolo 50 kópií behom 3 hodín. Odozva bola úžasná. Počkajte si na kompletný album od týchto maniakov chystaný pre rok 2022.


·         Po týchto dvoch prvotinách nastal rok 2021 a zasypali ste nás ďalším materiálom - AKELDAMA, DECARABION, ISCHEMIC NECROSIS, SOVEREIGN IMPIETY... Kde sa objavujú aj ďalšie kooperácie, SICK RECORDS a UNMATCHED BRUTALITY RECORDS, ako sú previazané tieto vydavateľstvá, bol si ty konkrétne oslovený ako vydavateľ pre Európske krajiny alebo naopak?

ALEX: Áno, prvý debutový album DECARABION je ďalším, ktorý si podľa mňa zaslúži byť vo všetkých formátoch. Sebastianov hlas je jedným z najlepších vokálov na BDM scéne. Bola to skvelá spolupráca s UNMATCHED BRUTALITY RECORDS. Jamie a ja sme dlhé roky dobrí priatelia a rozhodli sme sa to vydať v 2 rôznych farbách. Ďalšie vydanie vinylu s UNMATCHED BRUTALITY RECORDS vyjde začiatkom novembra 2021. Tentoraz bol našou voľbou BRODEQUIN. Kontaktoval som SICK RECORDS kvôli spolupráci v rámci jedného vydania a teraz máme spolu veľa vydaní. Andrewov hudobný vkus je úžasný a vedel som, že bude skvelé spolupracovať s ním. Som veľmi spokojný s výsledkami. Je šialené, akou formou zdieľa hudbu, nielen svoje vydania. Môže zdieľať čokoľvek, je skutočným fanúšikom Undergroundu.

         Niektoré z kapiel čo vyšli priamo pod hlavičkou EARSTURBATION RECORDS prišli len so singlom alebo EPkom - bude táto spolupráca dlhodobejšia, alebo ste ich vzali pod krídla ako akýsi odrazový mostík?

ALEX: V súčasnosti máme pod ER iba 2 bandy. AKELDAMA a BASOPHILIC SCHLEROSIS. S oboma máme skvelé vzťahy a budeme ich naďalej podporovať, ako len budeme môcť.


Ak by som chcel vydať u teba album, aké sú kritériá - vždy treba nejak začať - ako to teda funguje? Oslovuješ kapely ty alebo sa ti hlásia samé?

ALEX: Ak chcete vydať svoju hudbu pod ER, pošlite nám ju na vypočutie. Ak sa nám to zapáči, budeme vás kontaktovať. Môže to byť CD-R, pro CD, vinyl 12‘ alebo 7‘.

·         Ako to stíhate vlastne všetko? Merch, zine, vydavateľstvo...

ALEX: FB obvykle využívame na predaj merchu, vydanie a podobne. Funguje už aj stránka Instagram. Pokračujeme vo výrobe letákov, nálepiek a vlajok rovnako ako koncom 90 - tych rokov a začiatkom roku 2000. Monika a ja máme rovnakú vášeň pre hudbu a som si istý, že v tom budeme pokračovať.

·         Aké plány sú do budúcna? Ak môžeš naznačiť?

MOONY: Vlastne ja osobne nič extra. Síce som pomaly načala siedme číslo zinu, ale uvidíme či alebo kedy vzhliadne svetlo sveta z pekelných dier. Jurajova smrť je mi motiváciou a zároveň demotiváciou. Bez neho akoby mi skapal hnací motor... Taktiež čakám, kedy chcípne tá zasraná korona a vráti sa normálny život, aby sme sa opäť mohli schádzať na akciách a spolu sa dávať do kolien...


·         OK, blížime sa do finále - takže: koľko žabkoidnych suvenírov máš už doma? Prečo ťa vlastne tak okúzlili žabky? Nie nadarmo máš prezývku v istých kruhoch „Frogiequeen“...

MOONY: Raz som si na základe seriálu Maf Story kúpila žabacie papuče ako mala Pipina. Keď som zdieľala foto, preposlal mi ho do správy Jamie z BRODEQUIN, rehotal sa a potom som obehávala Daichmany že či nemajú jeho veľkosť, čo sa mi nikdy nepodarilo zohnať... odvtedy Frogequeen. Žabiek mám dosť, ešte som ich nezačala počítať, ale občas mi príde nejaký milý darček od niekoho, často mi chodia správy s fotkami žiab... je to celkom sranda. Nikdy som nemala žiaden vzťah k žabám, je to hodne škaredé zvieratko, hlavne kadejaké ropuchy... a vlastne sme si podobné. Tak asi zato.


 ·         Monika/ Alex, ja vám ďakujem za tento rozhovor, čas a trpezlivosť, isto sa všetci tešíme a netrpezlivo budeme čakať na vaše ďalšie prekvapenia ktoré naservírujete!!! Ako inak, záverečné slovo patrí vám!

MOONY: Vďaka aj tebe Adam za rozhovor, support a za výpomoc, píšeš perfektne, chystám sa ťa opäť čoskoro zneužiť! Vďaka všetkým za podporu, teší ma, že sa rýchlo učíte „mojim“ kapelám a že ešte stále prežíva vďaka nám všetkým poctivý krásny Underground... Zostaňte chorí!!!

ALEX: Ďakujem Adam za rozhovor a dúfam, že sa jedného dňa stretneme a dáme si spolu nejaké to chladené. Na zdravie bratu, Alex.

BANDCAMP

Parazit1 komentár: