Arif (WORMROT) Slovak/English version

 

 Tento rozhovor sa už plánoval dlhšie a nakoniec aj uzrel svetlo sveta. Zverejňujeme ho ako v Slovenskej verzii, tak aj v originál anglickej verzii! Pýtal sa -JanIP-

1. Ahoj Arif. Začneme aktuálnou témou. Pred pár týždňami ste hrali na OEF Asia. Ako sa vám hralo? Máte v Ázii viac extrémnych festivalov v tomto štýle? Môžeš to porovnať s európskym OEF?
- hey, ako sa darí chlape?  Jasné hrali sme OEF Asia a bolo to úžasné. Každý nám moc fandil a my sme si to naozaj užívali. A to ani nespomínam fantastické stretnutia  s našimi priateľmi  z juhovýchodoázijskej grind scény. V ázii je veľmi veľa šialených festivalov.  Obzvlášť tých v Indonézii, kde majú veľké pódium a obrovské davy fanúšikov. Neviem si teraz spomenúť na žiadne lebo ich tam je naozaj veľa, človek si ťažko zapamätá jeden. haha. Európsky OEF je určite špeciálny. Každá krajina má svoje špecifiká. Nechcem ich porovnávať, každý je úžasný svojim osobitným spôsobom.

2. Napíš niečo z histórie Wormrot. Koľko rokov fungujete a aké boli vaše začiatky? Pamätáš si na prvú skúšku a prvý koncert?
- Fungujeme asi od roku 2007. To je myslím nejakých 6 rokov. Od začiatku založenia kapely sme boli veľmi aktívny, ale máme tendenciu trochu trochu spomaliť, pretože máme iné záväzky. Prvý koncert bol v skúšobni v roku 2007. Boli tam len opitý priatelia a bolo to poriadne hlučné. Samozrejme sme vybuchli.

3. Hral s Womrot ešte niekto iný okre teba, Rasyida a Fitriho? Nerozmýšľali ste nikdy o basákovi?
- V zostave sme mali pár zmien. Jedno obdobie sme mali basgitaristu, ale jeho spolupráca s nami nebola dobrá, keďže mal veľa ďalších projektov. Mali sme tiež rôznych bubeníkov. Nefungovalo to veľmi dobre, až kým sme nestretli Fitriho. Rozhodli sme sa zostať v trojici, pretože je to pre nás takto jednoduchšie pri písaní skladieb. Nemusí to tak byť u iných kapiel ale u nás to funguje.

4. Wormrot je vaša prvá kapela alebo ste hrali pred tým v nejakej inej kapele, prípadne hráte teraz ešte v nejakej inej kapele?
- V roku 2001 som pôsobil v brutal death metal / gore grind kapele s názvom Flesh Disgorged. Nebolo to také ako by som chcel a tak som sa rozhodol kapelu opustiť. Máme však stále dobré vzťahy a oni sú naďalej aktívny. Momentálne nehrám v iných kapelách. Nemám čas na druhú kapelu a chcem sa naplno venovať Wormrot.
5. Azean je vaším štvrtím nehrajúcim členom. Aká je jej úloha okrem toho že je váš a hlavne tvoj talizman?
-Azean je moja krásna žena a okrem toho je naším manažérom. Stará sa o bookovanie turné / plánovanie ciest a financie. Jej úloha v kapele je veľmi dôležitá. Bez jej pomoci by sme veľa turné nemali.

6. Vedeli ste od začiatku ako bude vyzerať vaša hudba? Ako u vás prebieha písanie skladieb? Kto robí hudbu a kto píše texty? Kde hľadáte inšpiráciu?
- Pôvodným zámerom bolo hrať niečo ako mexický Disgorge, hlučné brutálne veci. Rashid to tak necítil a viac sa mu páčili punkové rifi, priamočiare a nasrané. V priebehu niekoľkých rokov sme hľadali vhodný zvuk a teraz hráme grindcore, ktorý je jednoducho perfektný. Radi skúmame nové kapely cez internet, počúvame tonu rôznych žánrov a začleňujeme to do našeho štýlu.

7. Hrali ste niekoľko turné v Európe a Amerike. Aký je rozdiel medzi koncertami u vás a inde vo svete?
- Ako som povedal pred tým, nechcem porovnávať jednotlivé krajiny. V každej sú iné reakcie. Ak mám byť úprimný, všade je to skvelé. Z toho čo sme zažili, každý v každej krajine nám ukázal lásku a naozaj si vážime, že ľudia berú na vedomie našu tvrdú prácu, ktorú dávame do našej hudby.

8. Všetky vaše koncerty ktoré som videl boli totálne zabijácke. Kde beriete energiu keď hráte niekoľko koncertov po sebe?
- Neviem ako Rasyid a Fitri ale ja niekedy nemám veľa energie na turné haha. Možno priveľa fajčím a to mi jebe výdrž na pódiu. Niekedy energiu mám a niekedy zas nie, nedá sa to predvídať. Môžeš si však byť istý, že toto niesu výhovorky a každý koncert idem na 110%.

9. Keď spomínam koncerty musím sa opýtať aj na incident ktorý sa vám stal po koncerte v Turzovke. Ten človek čo to spôsobil urobil našej scéne neuveriteľnú hanbu a pre vás to musela byť poriadne zúfalá situácia. Dúfam že ostatné koncerty u nás dopadli oveľa lepšie a že ste pre tohto fuckera nezanevreli na Slovensko.
- Ten koncert bol strašný, ani sme nevideli vôbec žiadnu propagáciu. Možné však je že si to nepamätám. Bolo to dosť povrchné a aj aparát mal minimálnu kvalitu. Všetko dobre dopadlo. Chlapík nám zachránil rite a vybavil parádne spanie. Ten ojebávač by potreboval výprask.

10. Je ťažké ísť zo Singapuru na turné do Európy alebo Ameriky? Ako to riešite s prácou keď musíte odcestovať na niekoľko týždňov?
- Obetovali sme veľa. Boli sme bez práce takmer 4-5 rokov, pretože len tak môžme ísť na turné. Mali sme akurát len prácu na úbohý čiastočný úväzok, kde sme sa mohli kedykoľvek vrátiť späť. Finančne to však bolo dosť slabé. Teraz pracujeme na plný úväzok a sústredíme sa viac na naše individuálne priority než na kapelu. Stále robíme na nových songoch no nieje to hlavná priorita.

11. Ako ste sa dostali k Earache records? Našli si oni vás, alebo ste ich oslovili vy? Čítal som v jednom vašom rozhovore, že máte u vás vďaka tomu dosť nepríjemnosti a ľudia vás považujú za komerčnú kapelu čo je podľa mňa totálna hlúposť.
- Earache nás kontaktovali prostredníctvom našej myspace stránky. Dozvedeli sa o nás pomocou blogu a skladby „Born Stupid“, ktorú sme tam pridali. Potom čo sme dostali správu od Earache, išlo všetko hladko. Komerčná kapela? To je celkom smiešne. Neprajníci budú stále šíriť nenávisť, to je ich robota. Je mi ich ľúto a dúfam že budú pokračovať vo svojej nenávisti. Ak nie, tak si už nebudeme môcť hovieť v takejto tupej zábave.


 12. Ako by si mi stručne opísal život v Singapure? Čo by si mi odporučil navštíviť ako turistovi a čo ako grinderovi?
- Singapur = Stres. Každý sa za niečím ponáhľa. Buď do práce alebo na párty. Máme tu skvelé kapely, hoci momentálne tu nemáme veľa koncertov, ale raz za čas je to tu zabijácke. Ak prídeš do Singapuru, musíš ochutnať jedlo. Jednou zo skvelých v Singapure je, že sme mnohonárodnostná krajina, takže máš tendenciu stretnúť sa s kopou rôznych variant potravín.

13. Som veľký fanúšik ázijskej scény. Je scéna v Singapure, Malaysii a Indonézii prepojená? Spomeň nejaké nové bandy ktoré ti nakopali riť. Ako je to so zinmi / webzinmi u vás.
- Niesom si istý čo si myslel tým prepojený, ale vzájomne si jeden druhému pomáhame pri organizovaní koncertov a pri hraní. Je to fantastická komunita, aj keď každá krajina má svoje problémy. Nemôžte byť stále super. Celkovo si však myslím, že medzi našimi krajinami sú celkom zdravé väzby. Je tu množstvo kapiel ako Noxa, Demisor, Magnicide, Fallen World, Tools of the trade, CTK, Analdicktion, Truth be known, Xanadoo, Rotgut a iné.

14. Na väčšine koncertov v európe je vegan / vegetariánske jedlo. Ako je to s vegan stravou u vás. Ste na to zvyknutý alebo preferujete mäso?
- SME MASOŽRAVCI. Sme však úctivý k ostatným krajinám počas turné. Potrebujeme sa nejak adaptovať na ich životný štýl. Veganske alebo vegetariánske jedlo nám nevadí len je dobré mať istotu či je správne navarené. Verte mi že na turne sme ochutnali aj nechutné jedlo.
Arif s priateľkou


15. Čo pre teba znamená D.I.Y.? Myslíš že je to dôležité pre extrem HC/ grind scénu?
- DIY je skvelé. Chýba nám byť tou DIY kapelou, kde si môžeš kedykoľvek robiť čo len kurva chceš. Stále to bola a stále to je zábava. Myslím, že je dôležité ako poslucháči ocenia vašu tvrdú prácu pri vytváraní a osobnej distribúcii CD-r kópií. Nehovorím, že byť pod labelom je zlé, ale oba spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody.

16. Všetky vaše nahrávky vyšli na vinyloch. Ste fanúšikmi tohto legendárneho formátu?
- Každé vydanie máme na všetkých formátoch, či už sú to vinyly, kazety, cedečka dokonca aj mp3 na stiahnutie. Vinyly sú super, nie preto že je to stará škola, ale ich zvuk je lepší v porovnaní s digitálnym alebo CD. Je to ťažké vysvetliť, ale dúfam že vieš čo myslím.

17. Okrem hudby sa venuješ aj maľovaniu obalov a tričiek pre rôzne kapely. Ako dlho sa tomuto venuješ a na čom najnovšie pracuješ?
- Ja stojím za Rotworks. S kreslením som začal asi pred 15 rokmi. Pracujem na tom čo ma napadne a potom to dám na predaj. Objednávky idú stále celom dobre.


18. Máš čas aj na nejaké iné nehudobné aktivity? Šport, PC games, alebo čokoľvek iné?
- Veľmi rád zbieram figurky ako Predátor, Votrelec, alebo Star Wars. Je to úžasné no veľmi drahé hobby. Upokojuje ma to a robí šťastným keď prídem domov zo zasranej práce.

19. Ktorá postava z hviezdnych vojen je tvoja najobľúbenejšia? hehe
HAHA....busta DARTH VADERa v životnej veľkosti. Je to totálny klenot, kultový kúsok, no sakramentsky drahý.

20. Na záver napíš vaše plány....vďaka za tvoj čas a dúfam že sa čoskoro uvidíme.
- V prvom rade sa ospravedlňujem že mi to tak dlho trvalo. Nemám tak dobrú pamäť haha. Ďakujeme že strácaš čas s tým, že sa chceš o nás niečo dozvedieť. Znamená to pre nás veľa. V súčasnosti pracujeme na skladbách na novú nahrávku. Nebude to však v blízkej dobe pretože veľa času venujeme práci. Dúfame, že všetko dopadne dobre a začneme znova cestovať. ČavENGLISH VERSION:

1. Hi Arif. Start actual theme. A few weeks ago you played on Asia OEF. How do you played? Do you have more extreme festivals in this style in Asia? You can compare it with european OEF?
-Hey was sup dude. Yeah we played OEF Asia and it was amazing. Everyone was very supportive and we really did enjoyed ourselves. Not to mentioned meeting our friends from the southeast asia grind scene is pretty epic. There's plenty of Festivals in Asia that are sick. Especially those in Indonesia where they have huge stage and massive amount of supporters. Cant really name the fests as there are way too much to remember ONE. haha. Europe OEF is definitely special. Every country has its own characteristics. I do not wish to compare but they are awesome in their own style/ways.

2. Write something from your history. How many year you played and what were your beginnings? Do you remember on your first practice or gig?
-We've been around since 2007. That's about 6 years now i guess. We've been very active ever since we started the band. But we tend to slow down a little now because we have other commitments to take care of. The first show i guess was probably in a rehearsal studio back in 2007. Just friends getting drunk and be as noisy as possible. We had a blast of course.

3. Played in Wormrot someone else except you, Rasyid and Fitri? Did not thing on bassist?
-There's few line up changes back then. We had a bassist at one point of time but doesn't really work well with us as he has plenty of side project bands. We had different drummers too. That didn't work too good until we met Fitri. We decided to stick as a 3 piece band as it is way easier for us to write songs and brain storm. Might not be the case for other bands but it works for us.

4. Wormrot is your first band or you played in some bands before or you play in some other bands now?
-I used to be in a Brutal Death Metal/goregrind band back in 2001 called Flesh Disgorged. Things not working out for me and i have decided to leave the band. But we are still in good terms and they are still active. I don't play in other bands now. I'm just going to stick with Wormrot and that's about it. I do not have the time to have a 2nd band.

5. Azean is your fourth „no playing member“. How is her function in band, except that she is your talisman?
-Azean is my lovely wife to be and also our band manager. She take cares of the tour bookings/route and finance. She has the most important role in the band. Without her help, we won't be touring a lot.

6. Did you know from the beginning how will look like your music? How is it with write songs? Who make a music and who write texts? Where are you looking inspiration for your music and words?
-The initial intention was to play something like Disgorge from Mexico. Noisy brutal stuff. But Rasyid doesn't really feel it as he is more comfortable with punk riffs. A more straight forward angry music. We explored and learn throughout the years to find our comfortable sound. We ended up playing grindcore which is just perfect. We like the other new bands do some researches over the net, listening to tons of genres and incorporate it to our own style.

7. You played a many gigs in Europe or America. What is a difference between gigs in your country and in other world?
-Like i said before, i do not wish to compare countries. They have their own ways and responses. In all honestly, all over the globe is great. From what we have experienced, almost everyone in every country has shown us the love and we truly appreciate it that people are taking note of our hard work we put into our music.

8. All your gigs that I saw were absolutely killing. Where do you get energy when you´re playing a few gigs on tour?
-I do not know about Rasyid and Fitri, but i don't have much energy on tours sometimes. haha maybe perhaps I'm smoking way too much and it fucks up my stamina on stage. Sometimes i have energy and sometimes i don't. It's unpredictable. But rest assure i definitely gave my 110% on every show. There are no excuses.

9. When I write on gigs I must ask you on incident after gig in Slovakia in Turzovka. That man do to our scene very big shame and had to be a very desperate situation for you. I hope the others gigs on Slovakia was a good and that you don´t hated on Slovakia because of that fucker.
-The show was pretty terrible as we don't see any promotions for it whatsoever. Or maybe t here is that i can't really recall. It was pretty sketchy and the equipments are at the minimal quality. It's all good. A guy saved our asses and got us an amazing place to sleep. That ripoff fucker needs to be put to sleep.

10. Its hard go on tour to world from Singapore? How do you do with the work when you go on road on some weeks?
-We sacrificed a lot. We were jobless for almost 4 to 5 years just so we can go on tour. We only had a pathetic part time job whenever we are back. Financial was pretty tight. But we are working full time jobs now and try to concentrate on our priorities as an individual rather than as a band. We are still working on new songs but that's not the main priority.

11. How did you get to Earache records? Did they get you or you write them? I read in your interview, when you have some problems for that and people considered you of commercial band, which I think its a absolutely stupidity.
-Earache contacted us through our myspace page. They know about us through a blog with our song "Born Stupid" was uploaded there. After we get the message from Earache, everything went smooth sailing afterwards. Commercial band? that's pretty hilarious. Haters are forever hating that is their job. I feel sorry for them and i hope they keep on hating. If not, there's no mindless entertainment for us to indulge.

12. How would you briefly describe life in Singapore? What would you recommend me to visit as a tourist and what as a grinder.
-Singapore = Stress. Everyone is rushing for something. Either to work, or to party. We have great bands over here. Although we don't have much shows or fests at the moment, but once in a while we have killer ones. If you are in Singapore, you must try the food. That's one of the popular elements of Singapore as we are a multi racial country so you tend to encounter tons of different variants of food. Exotic ones.

13. I am a big fan Asian scene. Is scene in Singapore, Indonesia and Malaysia connected? Write some new bands who kick ass at last time. How is it with zines / webzines in your scene?
-I'm not sure what you meant by connected but we do help one another organizing shows and play. It is a great community. But every country has it's problems in these kind of bondings. You can't be perfect all the time. But overall i think it's a pretty healthy linkage between us countries. There are tons of bands. Noxa, Demisor, Magnicide, Fallen World, Tools of the trade, CTK, Analdicktion, Truth be known, Xanadoo, Rotgut and more.

14. On a most gigs in europe is a vegan or vegetarian foods. How is it in Asia with vega food? You like it or prefer meat?
-WE ARE MEAT EATERS. But we are very respectful to other countries while we are touring. We somehow need to adapt to how their lifestyle is. We don't mind vegan or vegetarian food. Just make sure they are COOKED properly. We tasted disgusting food on tour. Believe me.

15. What is D.I.Y. for you? You think its a still important for extreme underground?
-DIY is awesome. We missed being as a DIY band whereby you can do whatever the fuck you want and your own time. It was and still is fun i bet. I think it is important as listeners will appreciate your hard work making your own cd-r copies and distribute it in person. I am not saying being in a label is bad, but both ways has it's advantages and disadvantages.

16. All your records is on vinyl. You are fans of that legendary music format?
-Every release we have is all on different formats. Be it vinyls. tapes, cds or even mp3s to download. Vinyls are always cool not because it's old school but the sound is way warmer compared to digital or cds. It's hard to explain but i think you get my point.

17. Besides music do you paint a pictures on covers or t-shirts for more bands. How long are you doing? What are you working an latest?
-Yeah i'm the man behind Rotworks. I've started art probably about 15 years ago. As for now i just work on what's come to my mind and put it out for sale. Commissioned works are still running along pretty good.

18. You have a free time on some „unmusicial“ activity? Sports, PC games, movies or anything....
-Haha i am very much into collecting statues from Predator to Alien to Star Wars. It's an awesome yet ridiculously expensive hobby. But that shit makes me calm and happy after i come home from my shitty day job. It cheers me up sort off

19. Which figure from Star Wars is your best? Hehe
Hehe Haha! DARTH VADER LIFE SIZE BUST. It's definitely a grail and iconic profile piece. And pretty goddamn expensive too.

20. On last write yours plans....big thanks for your time and hope to see you soon.
-First of all, i apologize for taking so long to do up this interview. I don't have that good of a memory haha. But thank you for wasting your time wanting to know about us! Really means a lot! We are currently working on songs for the new record. It won't be anytime soon but we are taking our time as we are pretty much packed from our day job schedule. Hopefully everything will turn out great and we will start touring again once we are back from the hiatus. cheers!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára