Chris Moore (MAGRUDERGRIND, COKE BUST atd..) Slovak/English verzia

Tohto neustále usmiateho a veselého chlapíka možete poznať ako bubeníka ex-Magrudergrind, Coke Bust, Disciples of Christ alebo Sick Fix. So svojimi kapelami je stále niekde na cestách a aj tento rozhovor vznikal v čase, keď bol práve v Európe s Coke Bust, tesne po brazilskom turné. Je to proste ten typ človeka, ktorý nikdy neobsedí a nič ho neobťažuje. Ak sa chceš o jeho osobe dozvedieť niečo viac, čítaj ďalej.....
Pýtal sa: Jan IP
Odpovedal: Chris Moore
CHRIS MOORE1. Ahoj Chris. Ako bolo v Brazílii? Koľko koncertov ste odohrali a ktorý z nich bol pre teba najlepší?

Brazília bola skvelá. Koncerty boli perfektné. Posledný koncert v Sao Paulo bude asi môj najlepší, lebo to tam bolo ako stretávka všetkých kamošov čo sme na turné stretli naraz na jednom mieste. Dúfam, že sa ešte budeme môcť vrátiť späť.

2. Kedy si si prvý krát sadol za bicie a prečo si si vybral páve tento nádherný nástroj?:) Hral si niekedy aj na nejaký iný hudobný nástroj, alebo sa venuješ len bicím? Si samouk alebo si chodil do hudobnej školy?

Hrával som v školskej kapele keď som mal 14, ale vždy sa mi ušiel len veľký bass bubon, alebo pasáže s trianglom. Už som mal nervy na to dostať furt také sračkové partie a hrať otrasnú muziku a tak som sa s kamošom rozhodol založiť kapelu. Moja mama mi kúpila také naozaj lacné bicie vo výpredaji a neskôr ten istý rok som sa za ne prvýkrát aj posadil.

3. Neláka ťa niekedy hrať niečo iné ako fast HC/grind? Hrať len pomaly? :)
Haha. Hej, všetky moje kapely sú buď punk, hc alebo grindcore. Mám pár rozrobených projektov, čo sú viac punk, garážovky a pop. Nie som proti tomu hrať iné štýly muziky, no moja láska je aj tak v tej rýchlej haha.

4. Milujem tvoju rýchlu, energickú a dynamickú hru. Máš rád ultra technických blast beat triger a 1 000 000 úderov za sekundu bubeníkov? Kto je tvoj obľúbený bubeník / vzor?

Naozaj nerobím vôbec nič ohľadom techniky alebo terminológie bubnovania. Naučil som sa bubnovať skúšaním a z chýb a pozorovaním iných bubeníkov. Mám veľmi veľa obľúbených bubeníkov, je ťažké si vybrať. Moje najväčšie vplyvy v bubnovaní sú pravdepodobne D.H. Peligro (Dead Kennedy’s), Steve Charlesworth (Heresy), Earl Hudson (Bad Brains), Pete Sandoval (Terrorizer, Morbid Angel), Mick Harris (Napalm Death), and Max Ward (WHN?, Spazz, Plutocracy, Capitalist Casualties). A taktiež bicie v Hellnation ma posadili na riť, keď som ich prvýkrát počul.
MAGRUDERGRIND

5. Robíš niečo špeciálne aby si sa udržiaval v kondícii? Ako často hráš na bicie?

Pravdupovediac necvičím toľko koľko by som mal haha! Mám tak možno dve skúšky s kapelami za týždeň takže to ma drží v aktivite. Jesť vegánsky, nefajčiť či nebrať žiadne iné drogy a snažiť sa nejesť úplný odpad mi určite v tomto pomohlo.

6. Hráš v niekoľkých kapelách. Nestáva sa ti že si popletieš nejaký song? Musí to byť ťažké a časovo náročné, koncerty, skúšky.... Ako to zvládaš? Má niektorá z kapiel väčšiu prioritu?

Aktuálne hrám v Coke Bust, Disciples of Christ a Sick Fix. Bežne si nepletiem skladby no stávalo sa mi, že som skladby zabúdal, obzvlášť tie nové veci haha! Za tie roky som sa stal oveľa viac organizovanejším k skúškam a koncertom všetkých svojich kapiel, no niekedy to môže byť aj problém. Snažím sa pristupovať ku všetkým kapelám rovncene ale Coke Bust sú najviac aktívny.
COKE BUST

7. Väčšina fanúšikov ťa pozná ako bubeníka Magrudergrind, no minulý rok si od nich odišiel. Čo sa stalo a prečo si sa takto rozhodol? (ak je to pre teba citlivá téma, nemusíš odpovedať. Pochopím to)

Odišiel som kôli veľa veciam, všetci sme tam mali svoje vlastné rozdielne pohľady ale hlavne kôli tomu, že to už viac nebola sranda. Ja hrám muziku lebo je to zábava, po takmer jedenástich rokoch v MG, prečo klamať sám seba, chápeš?

8. S muzikou si precestoval takmer celý svet. Sú nejaké krajiny, kde si ešte nehral a rád by si ich navštívil? Zaujímaš sa o krajinu v ktorej hráš alebo na nemáš čas a väčšinu času stráviš v klube?

Stále som ešte nebol v Rusku, na strednom východe, Indii, Austrálii a Afrike. Tiež je stále veľa krajín v Ázii a Európe kde som ešte nebol a rád by som si tam zahral. Často mám pocit, že by som chcel v meste kde hráme stráviť oveľa viac času, no nie je kedy. To je tá daň za to!
DISCIPLES OF CHRIST

9. Si na cestách pomerne často. Ako to kombinuješ s prácou? U nás by to bolo niečo nemožné. Aké je to s prácou vo Washingtone DC?

Nie vždy je to ľahké, ale posledné štyri roky mám stále tú istú prácu v spoločnosti čo sa stará o zvieratá. V tejto práci sa mi dá ľahšie zobrať voľno keď potrebujeme ísť na turné. Je to slušne platené a môžeme s priateľkou bývať vo veľkom dome ešte spolu s pár kamošmi. Takže nájomné je oveľa lacnejšie.

10. V Európe sa často krát hrá na squatoch. Ako vnímaš takéto miesta?

Tie sú kurva naozaj celkom fajn. V Spojených Štátoch nie je takmer jediný, kde by sa dalo hrať. Pre mňa je to základom D.I.Y. punku. Tiež je sranda že niektoré z týchto squatov sú oveľa krajšie a lepšie organizované ako niektoré kluby kde som hral haha!

11. Ako dlho si vegan? Prečo si sa rozhodol nejesť mäso? Je jednoduché byť vegan v krajine steakov a hamburgerov? Haha

Vegan som deväť rokov a vegetarián 12. Pôvodne som prestal jesť mäso, pretože jedno leto na strednej škole sme robili u nás doma strašne veľa grilovačiek a piknikov vonku. Išli sme do potravín a nakúpili kopu tých strašne lacných mrazených hamburgerov. V to leto som ich zjedol asi sto. Po čase som zistil, že sa moje telo spomaľuje a potím zo seba to mäso keď som jazdil na bicykli alebo hral na bicie. Bol som skutočne celý čas unavený a cítil sa zle. Jedna z mojich priateľov, Ann, ktorá bola vtedy jediný vegan, ktorého som poznal, mi povedala aby som prestal jesť mäso aspoň na týždeň a že uvidím ako sa budem cítiť. A tak som to skúsil a cítil som sa skvele. Následne sa to zvrtlo do skôr morálnych a etických dôvodov. Zvrat k vegánstvu nastal keď som si uvedomil, že dôvody k vegetariánstvu platia aj na to byť vegan a že sa môžem zdržať všetkých zvieracích produktov.
V Spojených Štátoch je ceľkom ľahké byť vegan. Som veľmi šťastný. Samozrejme v menších mestách a na juhu Štátov je ťažšie najesť sa vegansky no dá sa to zvládnuť.

12. Rád varíš? Aké vega jedlo najradšej pripravuješ? Prezraď nejaký tvoj obľúbený recept.

Milujem variť. Pripravujem si všetky možné druhy jedál. Občas aj pečiem, ale moja priateľka je pekárka z povolania takže toto nechávam väčšinou na ňu. Posledne, keďže je zima, varím hlavne polievky. Jedna z mojich obľúbených je polievka z pečenej tekvice. Je to ľahké:
Vegánska polievka z pečenej tekvice.
Predhrejte jednu veľkú maslovú tekvicu, obielte, očistite a nakrájajte – vhoďte kúsky do hrnca a polejte olivovým olejom, pridajte sol a korenie – na miernom ohni varte 45min. Medzitým očistite jednu cibuľu a trochu cesnaku (ja mám rád veľa!) – z bujónu alebo čoho spravte dva hrnčeky zeleninového vývaru – keď je tekvica uvarená vhoďte všetko do mixera a zmixujte to, ak nemáte mixer proste to popučte vo veľkom hrnci. A pridajte soľ a korenie podľa chuti.

13. Okrem toho že si vegan, tak si aj SxE. Ako je to v amerike so SxE? Sú ľudia voči tomu tolerantný?

Hej, myslím, že v Spojených Štátoch je veľká straight edge scéna. Po pravde ja necítim takmer žiadnu spojitosť ku väčšine straight edge ľudí. Nepijem z osobných dôvodov a skúseností, ktoré som mal z drogami a alkoholom keď som bol mladý. Nemám rád tú gag mentalitu, ktrú si veľa straight edge ľudí osvojilo. Coke Bust a Sick Fix sú obidve straight edge kapely, ale texty nie sú veľmi straight edge typické. Týkajú sa legalizácie drog, sexuálneho zneužívania a osobných vecí.

14. Niekoľko krát si hral na Obscene Extreme v Trutnove, ktorý je mimochodom tiež striktne vegetariánsky. Ako by si porovnal Obscene Extreme v Čechách a minuloročný Obccene Extreme v Mexiku? Máš rad veľké festivaly alebo radšej uprednostňuješ koncerty v kluboch?

Naozaj rešpektujem fakt, že Čurby robí OEF striktne vegetariánsky / vegánsky. Mám pocit, že v metal/grind scéne to nie je nejak príliš bežné, takže je to pekná zmena. Hrať na niektorých festivaloch, ako OEF, je zábava, na niektorých nie. Aj v niektorých malých kluboch to sranda je, v iných zas nie hah! Aj tak si myslím, že najlepšie je to v małych pivniciach u niekoho v dome alebo v obyvačke. To mám najradšej.

15. Na Čurbyho je v Čechách dosť veľká kritika (pre mňa totálne nezmyselná) ohľadne toho, že Obscene Extreme už neni ten underground a D.I.Y. festival ako niekedy. Kde sú podľa teba hranice toho čo je underground a čo už neni? Ako je pre teba dôležité D.I.Y. v extrémnej scéne?

Nedokážem povedať ako presne tento festival funguje ale čo môžem povedať je, že Čurby si organizuje väčšinu vecí sám a to je pre mňa veľmi D.I.Y. Mňe sa na OEF vždy veľmi páčilo a on sa k mojim kapelám vždy správal veľmi dobre. Hranica sa nazdávam je, keď ľuďom tvrdíš že robíš všetko striktne D.I.Y. a potom si tam dotiahneš nadnároných sponzorov. Myslím, že robiť si veci sám v „extrémnej scéne“ je veľmi dôležité preto, lebo táto muzika funguje na tom, že sú z nej ľudia nadšení. Bez nezávislých labelov, malých spoločne organizovaných klubov, fanzinov, distribúcií a ostatných podporovateľov nebude žiadnej „extrémnej scény “. Samotní ľudia to poháňajú.
COVER SHOW PARTY

16. Poďme k veselšej téme. Máš rád vinyl? Aká veľká je tvoja zbierka a ktorá z platní je pre teba najcennejšia? Aká nahrávka ti naposledy nakopala riť?

Samozrejme, že mám. Mám celkom veľkú zbierku. No nie som až tak bláznivý ako ostatní. Nesnažím sa zháňať najraritnejšie pressy vydaní a nevlstním haldy drahých platní. Je niekoľko kapiel pre ktoré si samozrejme dám tú námahu pozháňať všetky dosky čo majú. Moja najcennejšia muzika nie je na vinyle. Sú to vlastne dve kazety čo mi dala mama keď som bol malý. Bola to prvá muzika ktorú som kedy dostal. Jedna bola kazeta The B-52’s “Cosmic Thing” a druhá Madonna’s “Immaculate Collection”. Niektoré dosky čo som akurát počúval sú najnovší Green Beret 7”, Warthog 7”, Technicolor Teeth 7”, Radioactivity 12”, Impalers 12”, No Sir I Won’t 12”, a Tenement/Screaming Females split 7”.

17. Robíš množstvo koncertov. Kedy si s tým začal a koľko koncertov si už spravil? Aká je undergroundova scéna vo Washingtone DC? Chodia ľudia na koncerty?

Koncerty som začal robiť v dome mojej mamy keď som mal 13 alebo 14. Začalo to lebo moja prvá punková kapela hrala na našej strednej škole a ľudia začali tancovať a oni nám povedali aby sme prestali hrať. A tak som sa spýtal mamy či by sme nemohli presunúť koncert ku nám no a tak to všetko začalo haha! No a časom som sa takto mohol odplatiť kapelám, čo urobili koncerty pre nás na turné a oni mali miesto na hranie na predmestí D.C.
Urobil som už stovky koncertov, naozaj to teraz neviem spočítať, no už sa snažím nerobiť viac ako jeden koncert za mesiac. Sú obcas aj výnimky ako tento mesiac robím dva a budúci tri.
Spevák Coke Bust a ja robíme harcore punk festiwal nazvaný Damaged City Fest. Tento rok je to druhý ročník čo to robíme. Infest, Los Crudos a Government Issue su tento rok headlinermi. D.C. punk scéna je veľmi fajn. Práve teraz je to ešte lepšie než to bolo pár rokov dozadu. Množstvo dobrych kapiel a veľa deciek chodi na koncerty a hrá muziku.
Chris Moore ,Žiar nad hronom 2006

18. Ešte by som sa chcel opýtať na kapelu Pentagon. Je to regulárna kapela alebo len nejaký projekt na zábavu?

Haha, óh človeče. V D.C. robíme cover show každý rok a v 2006 sme na narodeniny mojeho kamoša robili Pentagram cover kapelu. Následne nás požiadali urobiť pár ďaľších koncertov ale to je všetko. Milujem Pentagram, je to asi jedna z mojich najobľúbenejších kapiel. V minulosti sme robili aj Wipers, Infest, Sepultura, Slayer, The Smiths, Manowar, a Terrorizer. Vždy je to skvelá zábava. Výťažky z koncertov idú na charitu.

19. Moja posledná otázka...vážne si myslíš že je Soulfly najlepšia kapela z Brazílie? Haha Veľká vďaka za tvoj čas Chris. Dúfam že sa čoskoro zase streneme.

Haha V ŽIADNOM PRÍPADE! Môj priateľ Bruno zobral môj telefón a napísal to na facebook. Ten sráč! Haha! Ratos De Porao a Sepultura sú moje najobľúbenejšie kapely z Brazílie. Vďaka chlape!

ENGLISH VERSION:
Interwiev with a great drummer of ex-Magrudergrind, Coke Bust, Disciples Of Christ or Sick Fix. Still smiled and cheerful hyperactive maniac, Chris Moore.
Questions: JanIP (sorry for my bad english)

1. Hi Chris. How was in Brazil? Have you enjoyed the sun and kopakabana beach? Hehe. How many gigs you have played and which one was best for you?
- Brazil was amazing. The shows were great. The last show in SP might of been my favorite show because it was like a culmination of all the friends we had met on the tour in one place. I hope we can go back again.

2. When did you first sat behind the drums and why why exactly this wonderful instrument? Have you ever played on any other musical instrument, or you play only on drums? You're a self-taught, or you walked to music school?
- I played in school band when I was 14 but always got the bass drum or triangle parts. I got sick of getting shitty parts and playing terrible music so a friend and I decided to start a band. My mom bought me a really cheap drumset from a yard sale and later that year I sat behind the drums for the first time.

3. Not attract you play anything else as fast HC / grind? Play only slow? Haha
- Haha. Yeah all my bands are either punk, hc, or grindcore. I have a few projects in the works that are more
punk, garage, and pop. I’m not opposed to playing other kinds of music, my love is with the fast though haha.

4. I love your fast, energetic and dynamic drumming. Do you like ultra technics, hyperblast beat triger and 1 000 000 beats per second drummers? Who is your favorite drummer / your pattern?
- I really don’t anything about drum techniques or terminology for drumming. I learn from trial and error and watching other drummers. I have so many favorite drummers its hard to pick. My biggest influences in drumming are probably D.H. Peligro (Dead Kennedy’s), Steve Charlesworth (Heresy), Earl Hudson (Bad Brains), Pete Sandoval (Terrorizer, Morbid Angel), Mick Harris (Napalm Death), and Max Ward (WHN?, Spazz, Plutocracy, Capitalist Casualties). Also the drumming in Hellnation really blew my mind the first time I heard it.

5. Doing something special for you to keep fit? How often do you sitting behind the drums?
- Truthfully I don’t practce as much as I should haha! I have maybe about 2 band practices a week so that keeps me active. Eating vegan, not smoking or doing any drugs and trying not to eat total gargbage has definitely helped me.

6. You play in several bands. Not confuse any songs sometime? It must be hard and difficult mainly on time with gigs or rehearsals..... How do you handle it? Does any of the bands higher priority
- Currently I play in Coke Bust, Disciples of Christ, and Sick Fix. I don’t normally confuse songs but I have forgotten songs before, especially new ones haha! Over the years I have been much more organized with the shows and practices for all my bands but it can be a problem sometimes. I TRY and prioritize all the bands evenly but Coke Bust is the most active.

7. Most fans know you as a drummer Magrudergrind, but in last year you left them. What happened and why you decided as follows?
- I left for many reasons, we had our fair share of differences but mainly because it wasn’t fun anymore. I play music because it’s fun, after almost 11 years in MG, why fake the funk ya know?

8. You traveled almost all over the world with music. Are there any countries where you still not played and you would like to visit them? Are you interested in the country in which you play, or you don’t have a time and most of the time you spend at the club?
- I still have never been to Russia, the middle east, India, Australia, and Africa. There are also a bunch of countries in Asia and Europe I haven’t been to that I would love to go to and play. I feel like most of the time I would like to spend more time in the city we are playing in but there is just not enough time. That’s the trade off!


9. You're on the roads quite often. How do you combine it with work? In our country it would be something impossible. How is it with work in Washington DC?
- It’s not always easy but for the last 4 years I have had the same job working for a pet care company. That job has made it easier for me to take time off for touring. It pays ok and I share a large house with my girlfriend and some friends. So the rent is much cheaper.

10. In Europe, often played on squats. How do you perceive these places?
- They are pretty fucking cool. There is almost none that you can play in the U.S. To me it’s the essence of D.I.Y. punk. It’s also funny that some of these squats are much nice and more orgnaized than some venues I’ve played hah!

11. How long have you been vegan? Why did you decide not to eat meat? It is easy to be vegan in the country of big steaks or hamburgers? Hehe
- I have been vegan for 9 years and vegetarian for 12. Orginally I stopped eating meat because there was one summer in high school where we had a ton of cook outs at my house. We would go to the grocery store and get these really cheap ¼ pound frozen hamburger patties. I probably ate 100 that summer. After a while I could feel my body slowing down and sweating out meat when I was riding my bike or playing drums. I was really tired all the time and felt gross. One of my friends, Ann, who was the only vegan person I knew at the time told me to stop eating meat for a week and see how I felt. So I did and I felt great. Eventually it became for more moral and ethical reasons. The plunge into veganism was me realizing that the reasons I was vegetarian applied to being vegan as well and abstaining from all animal products.
In the U.S. it’s pretty easy to be vegan. I am very fortunate. Of course in smaller towns and in the south of the U.S. its harder to eat vegan but you can manage.

12. Do you like cooking? What vega food prefer you prepare? Divulge some of your favorite recipe?
- I love to cook. I prepare all sorts of things. I bake from time to time as well but my girlfriend is a professional baker so I usually leave that too her. Lately because it’s thje winter I have been making soups. One of my favorites is roasted butternut squash soup. It’s easy:
Vegan Roasted Butternut Squash Soup.
Prehat oven to 425 degrees - peel and chop 1 large butternut squash - throw chunks into a bowl and sprinkle with olive oil, salt and pepper. - bake on a cookie sheet for 45 minutes - meanwhile saute 1 onion and some garlic (I like a lot!) - make 2 cups of vegetable stock (either from scratch or with vegetable boullion cubes/from a box) - when the squash is done throw everything into a blender (or if you don’t have a blender throw it into a big pot and mash it) and blend it! - add some salt/pepper to taste


13. Except that a you are vegan, you are SxE. How is it with SxE in America? Are People tolerant towards it?
- Yeah I guess there is a big straight edge scene in the U.S. Truthfully though I find little no no affinity toward most straight edge people. I am sober for personal reasons and issues I had with drugs and alcohol at a young age. I don’t like the gang mentality that many straight edge people adopt. Coke Bust and Sick Fix are both straight edge bands but the lyrics are not very typical for stight edge bands. They deal with drug legalization, sexual abuse, and personal issues.

14. A few times you played at Obscene Extreme in Trutnov, which by the way is also strictly vegetarian. How would you compare OEF in Trutnov and OEF at last year in Mexico? Do you like play on big festivals or in small clubs?
- I really respect the fact that Curby makes OEF stricly vegetarian/vegan. I feel like in the metal/grind scene its not extremely common so that’s a nice change. Some festivals are fun to play like OEF and some are not. Some small clubs are fun to play and some are not hah! You can’t beat the feeling of playing in a tiny basement in someones house or living room though. That might be my favorite.

15. On Curby is enough criticism in Czech (in my view, totally meaningless), that OEF has not the underground and D.I.Y. festival as before. Where do you think are the boundaries, what is underground and what not? How is it important for you D.I.Y. in extreme scene?
- I can’t really speak for how exactly the festival I run but from what I can tell is that Curby organizes most of everything for this festival and that to me is very D.I.Y. I have always had a good time at OEF and he has treated my bands very well. The boundry I guess is when you tell people are are strictly run D.I.Y. operation and then tie in corporate sponsors. I think doing things yourself is very inportant in the “extreme scene” because this music runs on peoples passion for it. Without independent labels, small/collectively run venues, fanzines, distros, and the supporters there is no “extreme scene”. It’s fueled by people.

16. Do you like vinyl? How big is your collection and which of the LPs is most valuable for you? What records kick your ass at last time?
- I do indeed. I have a fairly large record collection. I’m not as crazy as most. I don’t try and find the rarest pressings of records and don’t own a ton of expensive records. There are a few band I will go out of my way to get every record they have. My most valuable piece of music is not vinyl. It’s actually two tapes my mom gave me when I was little. They were the first pieces of music I ever received. One was a tape of The B-52’s “Cosmic Thing” and Madonna’s “Immaculate Collection”. Some recent records that I have been listening to lately are the newest Green Beret 7”, Warthog 7”, Technicolor Teeth 7”, Radioactivity 12”, Impalers 12”, No Sir I Won’t 12”, and Tenement/Screaming Females split 7”.

17. You are Doing many concerts. When you started and how many gigs you doing? How is the underground scene in Washington DC? People go to concerts?
- I started doing shows at my mom’s house growing up when I was 13 or 14. It started because my first punk band played a show at our high school and people started to mosh and they told us to stop playing. So I asked my mom if we could move the show to our house and that’s how it all began haha! Eventually it became a way for me to repay all the bands that did shows for my bands on tour and to have a spot to have shows in the suburbs of D.C.
I have done hundreds of gigs, I really can’t count at this point but I try not to do more than 1 a month. There is exceptions from time to time like this month I have 2 shows and next month 3.
The singer of Coke Bust and I do a hardcore punk festival called Damaged City Fest. This year is the 2nd year we have done it. Infest, Los Crudos, and Government Issue are the headliners this year. The D.C. punk scene is pretty cool. Right now it’s better than it has been in years. Tons of good bands and lots of young kids coming out to shows and playing music.

18. I would like to ask the band Pentagon. It's a regular band or just a project for fun?
- Haha, oh man. In D.C. we do a cover show every year and in 2006 we did a Pentagram cover band for my friends birthday. We eventually got asked to play a few more shows but that’s it. I love Pentagram, they are probably one of my favorite bands. I’ve done, Wipers, Infest, Sepultura, Slayer, The Smiths, Manowar, and Terrorizer in the past. They are always so much fun. The proceeds from the shows go to charity.

19. My last question…. Do you really think that Soulfly is the best band from Brazil? Haha Big thanks for your time Chris. Hope to see you soon again.
- Haha NO WAY! My friend Bruno took my phone and typed that onto facebook. That asshole! Haha! Ratos De Parao and Sepultura are my favorite Brazilian bands! Thanks man!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára