Nelson (NEW YORK AGAINST THE BELZEBU)

Brazílska grind/noise divočina s pekelným a neprehliadnuteľným názvom. Po prvotnom ošiali z konca deväťdesiatych - hlavne ich skvelých N.D. vykrádačkách " Stunt " a " From Endorsement To Observation "  som na nich trochu pozabudol, no ich minuloročné flexi " Se Voce Quer Barulho... Toma !  " je zverina, tak som prehľadal špajzu a oprášil pár starých NYAB cédečiek a keď ma práve vtedy náhodou kontaktoval Nelson o nejaké výmeny, tak som chytil šancu za pačesy, trocha ju prefackal a výsledok je tu.


Nelson
 Ahoj Nelson, dúfam, že sa máš dobre a máš náladu na ďaľšie interview. Robil si za tie dlhé roky veľa rozhovorov s NYAB? Máš vôbec rád rozhovory?
NELSON: Áno, od 1994 sme už robili nejaké rozhovory ... nepamätám sa koľko ... mám rád rozhovory a keď mi príde nejaký časák, prvé čo čítam sú rozhovory!!! Je to dobrý spôsob ako sa naučiť o kapele trochu viac.

                                                      
Ty si jediný stály člen NYAB od úplných začiatkov kapely, je tak? Dá sa povedať, že Belzebu sa rovná Nelson?
NELSON:  Hahaha, áno, myslím, že môžeš povedať, že Nelson je NYAB … Ja som bol jeden zo zakladajúcich členov, spolu s bývalím spevákom Marcosom.

Viem si živo predstaviť, že túto otázku si počul už tisíc krát, no naozaj ma to veľmi zaujíma: čo má New York Against the Belzebu znamenať? To bol tvoj nápad? Ako sa toto čudesné meno zrodilo?
NELSON: “NYAB” znamená NEW YORK AGAINST THE BELZEBU. Keď sme založili kapelu v tom 1994, všetky názvy grindových kapiel sa točili okolo porna alebo gore. My sme nechceli tento typ názvu pre kapelu tak sme hľadali niečo iné. A napadlo nás NEW YORK AGAINST THE BELZEBU lebo v tom čase v brazílskej televízii bežal americký serial NEW YORK AGAINST THE CRIME. Mysleli sme, že NEW YORK AGAINST THE BELZEBU – názov mesta proti nejakému “duchovnému” menu znie veľmi originálne, totálne odlišne od všetkých tých gore a porno krátkych názvov kapiel v tom 94'.  Je to úplne originálne.

Aký je rozdiel medzi NYABelzebu a NYABrukutus, ktorý som tiež na jednom z vašich CDs videl ?
NELSON: No, nepamätám sa už na dôvod prečo som zmenil názov na tom dvojCD … to bolo v 2001 … možno v nejakom potemnení mysle alebo psychickom kolapse som mal ten sprostý napad na zmenu názvu kapely, ale neujalo sa to … našťastie …

Hráš, hral si aj v nejakých iných kapelách okrem NYAB ?
NELSON:  dvakrát som hral na bicie na nahrávkach Pure Noise, keď ma Vinicius z Pure Noie o to požiadal, bola to pre mňa radosť a česť. Vinicius žije nejakých 2000 kilometrov ďaleko o môjho domova a nikdy sme sa osobne nestretli, ale sme priatelia už od začiatkov NYAB a Pure Noise – teda od 1994.

Počas tých rokov ste vydali kopu cédečiek a platní, no o kazetách sa veľa info nájsť nedá, ani neviem čo ste na kazetách povydávali. Viem len o split kazete s Atentát Na Kulturu z Čiech (dúfam, že o tomto vieš aj ty, haha) no inak nič? Vyšli nejaké iné kazety alebo tento format nemáš rád?
NELSON: Milujem kazety a urobili sme ešte ďaľšie dve (na ktoré si teraz viem spomenúť), boli to ” Bill Gates faves songs ” a split kazeta s Violent Headache zo Španielska.  Potom existujú nejaké tri-štyri kazetové kompilačky, no ľudia čo ich vydávali mi nikdy žiadnu kópiu neposlali … do dvoch mesiacov vydáme kazetu u Purgatorius records z Brazílie v limitovanom vydaní 50ks s novými skladbami. Počkaj si na to kámo!!!

Aké je tvoje naj a najmenej obľúbené Belzebu vydanie?
NELSON: Ťažká otázka … najobľúbenejšie: mám rád obidva Napalm Death tributy, ale keďže sú to tribute vydania tak by som vybral prvé CD ” Are you ready for noise … ”.  Najmenej obľúbené: skladby na kompilačke  ” Pe de barro” … skladby sú zle zmixované, podľa môjho názoru …

 Ako ste sa dostali k spolupráci a vydaniu so Sore Throat?
NELSON: Bol som v tom čase v kontakte s Eeyow, ktorý robil veľa remixov NYAB skladieb (boli totálne hlučné a úplne rozdielne od originál NYAB songov ) a napadlo ma urobiť split CD a on mi povedal OK. Tom z Lost and Found (Power It Up, nie? - pozn.) súhlasil, že to vydá a tak je to na svete. Na tú nahrávku som pozval Alexa a Marcela z Rot aby mi pomohli s vokálmi a ja som nahral všetky ostatné nástroje a tiež sme ešte pridali nejaké ženské vokály .

Myslím, že niekde som videl, že si robil aj nejakú record session s Brigada Do Odio, je tak? Tú kapelu zbožňujem, boli oni tá úplne prvá grind/noisecore kapela v Brazílii, alebo bol ešte niekto pred nimi?
NELSON: Mrzí ma, ale nikdy sme nič neurobili s Brigada Do Odio. Áno, oni boli úplne prvá brazílska grind-noise kapela … Pred niekoľkými rokmi som bol na skúške Ulster a bol tam aj pôvodný bubeník z Brigda Do Odio, to bolo skvelé spoznať tohoto chlapíka …

Kedysi dávno ste chceli vydať tribute album sami sebe, haha trochu čudný nápad, ako sa to skončilo?
NELSON: Hahaha, kurva zvláštny nápad … no, požiadal som kopu svojich kamarátov aby nahrali nejaké NYAB skladby a pár rokov som to zbieral. Stále mám všetky tie skladby no nikdy som ich nikde nevydal. Veľa z tých kapiel je už teraz nefunkčných … v 2014 bude NYAB dvadsať rokov stará kapela. Rozmýšľal som urobiť o kapele knihu a možno do nej priložím CD s týmito kapelami čo hrajú naše skladby zadarmo.

Kde nahrávate svoje veci, v štúdiu alebo naživo na koncertoch? Čo máš radšej?
NELSON: Skladby sme už nahrávali v profesionálnom štúdiu, v klasickom skúšobňovom štúdiu, na živo aj v skúšobni. Aby som bol úprimný, najradšej nahrávam v obyčajnom štúdiu v skúšobni, kde všetci členovia hrajú naraz. Nebaví ma moc nahrávať veci po častiach a potom to dokopy mixovať. Myslím, že energia kapely hrajúcej spolu naraz je jedinečná a je to srdcom grindcorovej esencie. Teda, aspoň pre mňa …

Predstavme si klasický NYAB song, koľko z toho je improvizácia a koľko je kompozícia?
NELSON: 90% z NYAB vecí je kompozíci, 10% je improvizácia. Ja viem, že to znie ako vtip, ale taká je pravda ... hahaha.

Máte aj jeden taký song “ Screaming for nothing ”, perfektý, jednoduchý text, s tým sa nedá než úplne súhlasiť! Takže, čo robíte vy pre …? (decká pogúglujte, výborný text a aspoň budete v obraze k tejto otázke -pozn.)
NELSON: Ja bojujem proti rasizmu a hladovaniu všetkými možnými prostriedkami, ktoré vo svojom živote mám. Neznášam politikov, veľa skladieb NYAB je o politikoch. Keď v budúcnosti spácham samovraždu tak určite so sebou zoberiem aj nejakých zlých politikov … počkať …
 
 Povedz mi niečo o extrémnej hudobnej scene v Sao Paulo, s ktorými kapelami ste najväčší kamoši? Máte nejaké trvalé miesto na koncerty, alebo na stretávanie sa? Máte tam veľa fandov takejto muziky?
NELSON: Extrémne hudobná scéna je teraz veľmi, veľmi chudobná. Momentálne nemáme žiadne miesto na koncerty pre takúto muziku. Nejakí noise fanatici žijú poblíž Sao Paulo a organizujú dáke štyri koncerty ročne, nemám to tam až tak ďaleko ale tento posledný rok mám doma moju mamu chorú s alzheimerom a môj otec leží na posteli tiež veľmi chorý, takže bohužiaľ nemám žiadny voľný čas na tie koncerty chodiť … ale už sa blížia lepšie časy …

A čo vy, hráte veľa koncertov? Kde ste okrem Brazílie hrali, a keď tak bolo to nejaké iné? Išli by ste na turné, povedzme do Európy, máš rád cestovanie?
NELSON: Áno, hrávali sme veľmi veľa niekedy v 1995-2003, ale od 2003 sme hrali len 5 koncertov. Miesto, kde sme často hrávali je teraz zatvorené a grind scena je teraz slabá … Nikdy sme nehrali mimo Brazílie, no strašne radi by sme urobili európske turné. Je to taký náš sen hrať v Európe po squatoch. Ja som bol v Európe na turné s Rot v 1998 ale len ako šofér a páčili sa mi tam všetky koncerty a stretnutia s ľuďmi, s ktorými som si dopisoval cele tie roky … keby pre nás niekto také turné po európe zorganizoval, tak by sme určite išli ...

Akú muziku počúvaš keď si doma sám a máš pokoj? A čo si k tomu rád popíjaš?
NELSON: Počúvam grind, metal ( heavy, doom, black, thrash metal ), staré punk / hardcore veci a grind. Mám veľmi rád Cindy Lauper …

Nejaké najbližšie nahrávky a vydania s NYATB?
NELSON: Takže, plánovali sme 5 split EPs na tento rok 2013, je to split s Seven Minutes Of Nausea, s Libertacao Radical ( stará brazílska punk kapela ), s Intestinal Infection, s Pure Noise a s (?? Nelson zabudol napísať, žeby myslel split s CSMD, ktorý práve vyšiel?-pozn.). Budúci rok jedno špeciálne CD k dvadsiatemu výročiu a knihu  ... ( ktorú by som už mal rýchlo začať písať ... ). A asi budeme mať tento rok aj znovu vydané nejaké staré CDs v limitovaných edíciach.

Ak je niečo čo by si chcel ešte dodať, nech sa páči napísať čokoľvek. Veľmi pekne ti ďakujem za tvoj čas a želám veľa šťastia so všetkým čo s NYAB súvisí.
NELSON: Chcem ti poďakovať za tento rozhovor Rado. Každý kto má záujem o NYAB napíšte na nyab@ig.com.br a grindujte ďalej!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára